Dziś jest 31.10.2020 , Imieniny :

powrót do strony głównej strona główna

Turystyka jeździecka

Piaseczyński szlak konny

Szlak składa się z liczącej około 25 km „Pętli Lasów Chojnowskich” oraz z siedmiu szlaków łącznikowych liczących w sumie około 25 km. Szlaki łącznikowe umożliwiają dotarcie do pętli z ośrodków jeździeckich mających m.in. profil turystyczny oraz z leśnego parkingu koło Żabieńca, na którym można pozostawić samochód i przyczepę do przewozu koni. Na trasie szlaku znajdują się ośrodki jeździeckie umożliwiające przenocowanie jeźdźca i konia oraz miejsca przeznaczone do zaparkowania samochodu i przyczepy do przewożenia koni.

Szlak przebiega w pobliżu wielu ciekawych miejsc: rezerwatów przyrody (Uroczysko Stephana, Las Pęcherski, Łoś, Biele Chojnowskie), pomników przyrody i miejsc pamięci narodowej. Ukazuje także bogactwo flory i fauny dorzecza Jeziorki, prowadząc w pobliżu przebywania zwierząt takich jak bobry, dzikie kaczki, łabędzie, czaple.

„Pętla Lasów Chojnowskich” oraz szlaki łącznikowe przebiegają w rejonie miejscowości: Wólka Pracka, Zawady, Głosków, Pęchery, Łbiska, Zalesie Górne, Żabieniec, Ustanów, Krępa, Jeziorko, Krupia Wólka, Piskórka, Pęchery, Łoś, Koryta, Grochowa
Szlak został oznakowany pomarańczowymi kołami, zgodnie z instrukcją znakowania szlaków turystycznych PTTK. Oprócz podstawowego oznakowania na trasie szlaku umieszczone zostaną tablice zawierające mapki okolic oraz informacje o miejscach ciekawych krajobrazowo i przyrodniczo.

Szlak powstał z inicjatywy Klubu Turystyki Jeździeckiej PTTK w Wólce Prackiej należącego do Oddziału PTTK w Piasecznie. Wykonanie projektu szlaku oraz jego oznakowanie sfinansowane zostało ze środków Powiatu Piaseczyńskiego.

Szlak na mapce zaznaczony jest żółtą linią kropkowaną.

                      

Oprócz szlaku turystyki konnej PTTK na terenie Lasów Chojnowskich istnieją trasy konne wyznaczone przez Nadleśnictwo Chojnów. Ich przebieg został trwale oznaczony w terenie (zielona podkowa na białym tle). Oznakowane trasy zostały oczyszczone z przeszkadzających gałęzi i podszytu.

Uwaga: zgodnie z art. 29 ust 1a  Ustawy o lasach (Dz. U. 45, poz. 435 ze zm.) -  jazda konna w lesie dopuszczalna jest tylko drogami leśnymi wyznaczonymi przez nadleśniczego.


Ze względu na duże nasilenie ruchu turystycznego w lasach Nadleśnictwa Chojnów przejazd zorganizowanych grup jeźdźców wymaga uzgodnienia z nadleśnictwem: www.chojnow.com.pl


Mapy z przebiegiem dróg leśnych dopuszczonych do uprawiania turystyki konnej dostępne są tutaj >>>

kontakt: starostwo@piaseczno.pl | mapa serwisu | nota prawna | polityka prywatności | redakcja serwisu  | poczta

Oficjalny serwis internetowy Powiatu Piaseczyńskiego 2005 - 2008