Dziś jest 31.10.2020 , Imieniny :

powrót do strony głównej strona główna

Powiat w rankingach

Wśród liderów

Gminy Powiatu Piaseczyńskiego co roku klasyfikowane są na wysokich pozycjach rankingów i zestawień samorządów terytorialnych.
Piaseczno - nowe osiedla w rejonie ul. Jana Pawła II
W 2005 r. Piaseczno znalazło się na 3 miejscu w zestawieniu miast powiatowych o najwyższych dochodach. Ranking przygotowuje od czterech lat pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota”. W przeliczeniu na jednego mieszkańca gmina uzyskała w 2004 r. dochód w wysokości 2574 zł. W poprzednich latach Piaseczno zajmowało w zestawieniu „Wspólnoty” dwukrotnie 2 miejsce, a w ubiegłym roku miejsce 5.

Rondo im. Jana Pawła II w Konstancinie-Jeziornie W tym samym rankingu, w kategorii małych miast, sklasyfikowana została także gmina Konstancin-Jeziorna, zajmując 12 lokatę z dochodem 2731 zł na osobę. W 2001 r. gmina uzyskała w rankingu 57 miejsce, dwa lata temu 16, natomiast przed rokiem – miejsce 17.

Z kolei gmina Lesznowola zajęła 29 miejsce wśród najbogatszych gmin wiejskich, uzyskując dochody 2927 zł na osobę. Tym samym gmina poprawiła swoją pozycję w porównaniu z rokiem poprzednim o 6 pozycji.
Kompleks sportowy w Lesznowoli
Lesznowola jako jedyna gmina Powiatu Piaseczyńskiego sklasyfikowana została w 2005 r. w Złotej Setce Samorządów, rankingu przygotowywanym od ośmiu lat przez Centrum Badań Regionalnych i publikowanym w dzienniku „Rzeczpospolita”. Lesznowola znalazła się na 24 miejscu. Gmina w ciągu trzech ostatnich lat zainwestowała w przeliczeniu na 1 mieszkańca 2624 zł. Do Złotej Setki najlepszych gmin w Polsce Lesznowola trafiła już po raz siódmy. Ranking bierze pod uwagę trzy kryteria: sumę inwestycji w ciągu ostatnich trzech lat w przeliczeniu na 1 mieszkańca, zainwestowanie przez gminę co najmniej 30 proc. trzyletnich dochodów oraz utrzymywanie dyscypliny finansowej. Do Złotej Setki nie mogą trafić te samorządy, które w ostatnim roku miały ponad 25 proc. nadwyżki bądź deficytu budżetowego.

Poniżej prezentujemy osiągnięcia gmin powiatu w poprzednich latach.

Duży potencjał rozwojowy powiatu potwierdzają wyniki Wielkiego Rankingu Miast 2003 przygotowanego przez Centrum Badań Regionalnych z Warszawy. W kategorii średnich miast powiatowych Piaseczno zajęło pierwsze miejsce w kraju, natomiast w kategorii miast małych Konstancin-Jeziorna zajęła czwartą lokatę. Oba miasta zakwalifikowano do najwyższej kategorii – ekstraklasa.

W 2004 r. gmina Lesznowola znalazła się w „Złotej Setce Samorządów” dziennika „Rzeczpospolita”, zajęła drugie miejsce w konkursie „Mazowiecki Lider Ekologii”, uzyskała certyfikat „Lider zarządzania w samorządzie”, a także zajęła pierwsze miejsce w rankingu „Profesjonalna gmina przyjazna inwestorom”.

Gmina Prażmów w 2004 r. została sklasyfikowana w „Srebrnej Setce Samorządów” „Rzeczpospolitej” - zestawieniu gmin, których wydatki na inwestycje przekraczają 30 proc. budżetu.

Wśród innych osiągnięć gmin powiatu warto wymienić 11 miejsce gminy Piaseczno w rankingu „Profesjonalna gmina przyjazna inwestorom” w 2004 r., a także sukcesy Lesznowoli oraz Góry Kalwarii w kolejnych edycjach ogólnopolskiego konkursu „Gmina Fair Play” 2003-2004.

kontakt: starostwo@piaseczno.pl | mapa serwisu | nota prawna | polityka prywatności | redakcja serwisu  | poczta

Oficjalny serwis internetowy Powiatu Piaseczyńskiego 2005 - 2008