Dziś jest 05.12.2020 , Imieniny : Kryspiny, Norberta, Sabiny

powrót do strony głównej strona główna

Dlaczego u nas

Zainwestuj. Dołącz do najlepszych
Powiat piaseczyński położony jest na południowych obrzeżach stolicy Polski i Mazowsza - Warszawy. W skład powiatu wchodzą cztery gminy miejsko-wiejskie: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Piaseczno i Tarczyn oraz dwie gminy wiejskie: Lesznowola i Prażmów.
Tereny przemysłowe przy obwodnicy Piaseczna
Powierzchnia powiatu wynosi 621 km2 , zaś liczba mieszkańców - 140 tys. osób, co stanowi 2,6 proc. ludności województwa mazowieckiego. Od kilku lat liczba mieszkańców rośnie. Wiąże się to przede wszystkim ze znacznym napływem nowych mieszkańców zarówno z Warszawy, jak i innych miast i regionów kraju.

W powiecie lokalizowanych jest wiele nowych inwestycji. Gminy konsekwentnie rozwijają infrastrukturę, która zwiększa poziom życia mieszkańców. Co roku samorządy terytorialne klasyfikowane są na wysokich miejscach w ogólnopolskich rankingach i odnoszą sukcesy w licznych konkursach.

Miejsce, którego szukasz
Powiat Piaseczyński dysponuje dogodnymi połączeniami drogowymi i kolejowymi, a bliskość położonego w południowej części Warszawy portu lotniczego Okęcie zapewnia komunikację lotniczą zarówno krajową, jak i międzynarodową. Przez teren powiatu przebiegają dwie drogi krajowe z Warszawy: nr 79 w kierunku Warki i Kozienic oraz nr 7 w kierunku Krakowa oraz droga krajowa nr 50 stanowiąca trasę tranzytową dla ruchu ciężarowego wschód - zachód. Powiat dysponuje również dogodnymi połączeniami kolejowymi, które zapewnia ważna linia kolejowa łącząca Warszawę z Krakowem i południową częścią Polski.
Ul. Puławska (droga krajowa nr 79) - wjazd do Piaseczna
Powiat piaseczyński z powodzeniem konkuruje z innymi powiatami w obszarze metropolitarnym Warszawy. Do jego atutów zaliczyć można dużą chłonność rynku wewnętrznego i wysoką dynamikę rozwoju infrastruktury technicznej. Inwestorzy znajdują tu dobrą infrastrukturę otoczenia biznesu. Mocnymi stronami powiatu są szerokie możliwości rekreacji i wypoczynku oraz dobra kondycja środowiska naturalnego. Mieszkańcy i władze lokalne aktywnie działają na rzecz jego ochrony.

Dobry klimat dla inwestorów
Na terenie powiatu działa prawie 18,5 tys. podmiotów gospodarczych. Odsetek przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym jest wyższy od średniej dla Mazowsza. W powiecie istnieje około 350 takich firm.
Fabryka Kamis w Stefanowie
Powiat piaseczyński cieszy się zainteresowaniem inwestorów poszukujących zarówno terenów pod budownictwo mieszkaniowe, jak i pod różnego rodzaju działalność gospodarczą: produkcyjną, handlową, logistyczną, magazynową i usługową. Inwestują tu największe firmy polskie i międzynarodowe korporacje. Spośród dużych inwestorów można wymienić: Centrum logistyczne Wincanton Trans European w Łoziskach Technicolor (produkcja płyt DVD), Thomson multimedia Polska (sprzęt RTV), Kamis-Przyprawy (przemysł spożywczy), Viessmann (technika grzewcza), Reynaers (systemy profili aluminiowych), Brilux (technika oświetleniowa), Action (sprzęt komputerowy), DHL, Wincanton Trans European i Stolica (logistyka i transport), Fackelmann (artykuły gospodarstwa domowego), Hörmann (bramy przemysłowe i drzwi garażowe), Energis (usługi internetowe), Auchan, Leroy Merlin i Kaufland (sieci hipermarketów), Kisan (instalacje z rur wielowarstwowych), Binder International (przemysł przetwórczy), Avans (sprzęt AGD i RTV).

Według przygotowanego w 2003 r. rankingu pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota” Piaseczno, w kategorii miast powiatowych, uplasowało się na pierwszym miejscu wśród miast o największej liczbie przedsiębiorców, którzy zainwestowali w Polsce ponad 1 mln dolarów. W tym samym zestawieniu Piasecznu przypadło drugie miejsce wśród miast o największej liczbie firm zagranicznych w przeliczeniu na 1 tysiąc mieszkańców.
Skup jabłek przemysłowych
W południowej i wschodniej części powiatu ważną gałęzią gospodarki jest rolnictwo, przede wszystkim sadownictwo i uprawa warzyw. Najwięcej gruntów użytkowanych rolniczo znajduje się w gminach Góra Kalwaria i Tarczyn.

Wśród liderów
Duży potencjał rozwojowy powiatu potwierdzają wyniki wielu rankingów, w których samorządy z terenu powiatu zajmują czołowe pozycje. W 2003 r. w kategorii średnich miast powiatowych Piaseczno zajęło pierwsze miejsce w kraju, natomiast w kategorii miast małych Konstancin-Jeziorna zajęła czwartą lokatę. Oba miasta zakwalifikowano do najwyższej kategorii – ekstraklasa. W 2006 r. dziennik „Rzeczpospolita” uznał Piaseczno za najlepszą gminę w dziedzinie inwestycji w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Gmina zajęła też czwarte miejsce w klasyfikacji Samorządowych Liderów Funduszy Strukturalnych.
Oczyszczalnia ścieków w Moczydłowie, gm. Góra Kalwaria
W 2004 r. gmina Lesznowola znalazła się w „Złotej Setce Samorządów” dziennika „Rzeczpospolita”. W opublikowanym w 2006 r. przez "Wspólnotę" rankingu wskazującym poziom życia w gminach wiejskich zajęła piątą lokatę w skali całego kraju. W 2005 r. gmina uzyskała wyróżnienie w Konkursie "Grunt na medal" oraz I miejsce w konkursie "Gmina Przyjazna Oświacie".

Gmina Prażmów w 2004 r. została sklasyfikowana w „Srebrnej Setce Samorządów” „Rzeczpospolitej” - zestawieniu gmin, których wydatki na inwestycje przekraczają 30 proc. budżetu. Wśród innych osiągnięć gmin powiatu warto wymienić sukcesy Lesznowoli, Góry Kalwarii i Tarczyna w kolejnych edycjach ogólnopolskiego konkursu „Gmina Fair Play”.

Powiat Piaseczyński otrzymał w 2006 r. certyfikat Związku Powiatów Polskich „Powiat/Gmina otwarte na fundusze strukturalne”

kontakt: starostwo@piaseczno.pl | mapa serwisu | nota prawna | polityka prywatności | redakcja serwisu  | poczta

Oficjalny serwis internetowy Powiatu Piaseczyńskiego 2005 - 2008